سازگار شدن با تولد خواهر و برادر دیگر

سازگاری بچه ها با به دنیا آمدن یک خواهر و برادر و کنار آمدن آنها با یکدیگر متداول ترین نگرانی والدین است و از طرفی تولد فرزندی جدید، استرس مهمی برای خواهر و برادر اوست.

واکنش های معمول کودک بزرگتر عبارتند از بیشتر شدن دفعات ایستادن در مقابل والدین و بیشتر شدن عصبانیت، پرخاشگری، چسبیدن به والدین، ناراحت شدن  از جدایی و سایر رفتارهای اضطرابی، تشدید مشکلات مربوط به توالت رفتن ، پناه بردن به پستانک و شیشه و سایر رفتارهای وا پس روی،که این  واپس روی نوعی تقلید و ادا در آوردن است. برای اینکه فرزند بزرگتر می خواهد اطمینان حاصل کند که پدر و مادرش از او مثل کودک نورسیده مراقبت خواهند کرد.

شواهد و مدارک نشان می دهد که بعد از تولد فرزند جدید، امنیت خاطر کودکان خصوصا کودکان  (5-2 ساله) کم می شود.

اکثر بچه های خردسال به تولد فرزند جدید در خانواده واکنش منفی نشان می دهند. با این حال واکنش های منفی اکثر بچه ها ظرف 4 ماه کاهش می یابد و ظرف یک سال به طور کلی برطرف می شود.

عوامل موثر بر سازگاری با تولد خواهر و برادر جدید عبارتند از خلق و خوی کودک، سن کودک هنگام تولد فرزند جدید، وضعیت روانی مادر، کیفیت رابطه زن و شوهر و شیوه مادر برای درگیر کردن کودک با فرزند نورسیده.

راهکارهایی برای سازگاری کودک بزرگتر

  • آماده کردن کودک پیش از تولد فرزند جدید توسط پدر ومادر
  • با توجه به اینکه ورود خواهر و برادر جدید به خانواده برای کودک استرس زاست، پس والدین باید سعی کنند که سایر استرس های کودک را به حداقل برسانند.
  • رسیدگی و توجه افرادی مانند پدر، پدر بزرگ، مادربزرگ می تواند سرعت سازگاری کودک را بالا ببرد.
  • مادر نیز با درگیر کردن کودک بزرگتر در مراقبت از فرزند نورسیده می تواند موجب سازگاری سریعتر کودک با خواهر و برادرش شود.

و در آخر اینکه زمانی هر چند کوتاه را در روز به کودک بزرگتر اختصاص داده شود.

کلمات کلیدی : سازگار شدن با تولد خواهر و برادر دیگر ,سازگار شدن با تولد خواهر ,سازگار شدن با تولد برادر

برای مشاوره و درمان با کلینیک اشتیاق تماس بگیرید

تهران -میدان ونک -خیابان ملاصدرا -بعد از خیابان شیراز- جنب بانک ملت ساختمان ملاصدرا پلاک 109 واحد 301

تلفن:88058254-021

021-88216947

09306938638

با کلیک به این مطلب امتیاز دهید!
[Total: 3 Average: 5]